Eko-kuchnia: jak gotować zdrowo i oszczędnie dzięki Ambition

Płatna współpraca

Czy można gotować w sposób, który jednocześnie oszczędza środowisko, pieniądze i czas? Oczywiście, że tak! W „halo tu polsat” kucharz Paweł Loroch udowodnił to, pokazując, jak przywrócić do życia wyschniętą chałkę i zrobić z niej smaczny deser. Takie podejście to doskonały przykład, jak nie marnować jedzenia, a przy okazji ograniczać wydatki. W kuchni ekologicznej i ekonomicznej ważne są nie tylko przepisy, ale także świadome podejście do gotowania i wybór odpowiednich akcesoriów.

Jak przygotować danie z suchej chałki?
Jak przygotować danie z suchej chałki?materiały promocyjne

Ekologia zaczyna się od garnków

Wybór solidnych, wielofunkcyjnych naczyń to podstawa ekologicznej kuchni. Marka Ambition oferuje produkty, które łączą trwałość z energooszczędnością. Przykładem są naczynia z linii Ultimo, które pozwalają zaoszczędzić energię podczas gotowania, dzięki doskonałemu przewodnictwu ciepła. Z kolei garnki i patelnie z powłokami non-stick, takie jak te z serii Royal, umożliwiają przygotowanie potraw z minimalną ilością tłuszczu, co jest korzystne zarówno dla zdrowia, jak i planety.

Minimalizm to kolejny ważny aspekt. Produkty wielofunkcyjne, jak garnki z linii Taurus, mogą być używane zarówno do gotowania, pieczenia, jak i duszenia. Dzięki temu nie musimy kupować wielu różnych naczyń. Z kolei linia Selection to naczynia solidnie wykonane - to one będą nam towarzyszyć przez lata.

Eko-kuchnia: jak gotować zdrowo i oszczędnie dzięki Ambitionmateriały promocyjne

Proste kroki w stronę oszczędności

Codzienne gotowanie może być bardziej ekologiczne. Wystarczy przestrzegać kilku zasad. By zagotować wodę czy podgrzać potrawę, używajmy pokrywki. To pozwoli nam zminimalizować straty ciepła i zaoszczędzić energię. Garnki i patelnie powinniśmy dostosowywać do wielkości palników. Warto również rozważyć gotowanie na parze - jest zdrowsze i przyjazne środowisku. Takie drobne zmiany w skali roku mogą przynieść zaskakujące oszczędności w domowym budżecie.

Przepis: Nowe życie suchej chałki

Nie wyrzucajmy czerstwego pieczywa - wystarczy kilka prostych składników, by przemienić je w pyszny deser.

Składniki:

  • 2 kromki czerstwej chałki,
  • 1 jajko,
  • ¼ szklanki mleka, śmietany lub mleka skondensowanego,
  • 1 łyżka masła,
  • 1 garść malin,
  • 1 łyżka cukru pudru,

Przygotowanie:

W głębokim talerzu mieszamy jajko z mlekiem, śmietaną lub mlekiem skondensowanym - wybór zależy od naszych preferencji. Zanurzamy kolejno kromki chałki w masie jajecznej, czekamy chwilę, by nasiąkły, a następnie obracamy na drugą stronę i znów czekamy. Rozgrzewamy piekarnik z funkcją termoobiegu do 190°C i wstawiamy metalową foremkę z kawałkiem masła. Gdy masło zacznie się pienić, układamy chałki na foremce i pieczemy 2-3 minuty. Następnie obracamy kromki na drugą stronę i pieczemy kolejne 2-3 minuty, aż będą złociste. W czasie pieczenia maliny blendujemy z cukrem pudrem. Wyjmujemy foremkę z piekarnika, przekładamy chałki na talerz i polewamy sosem malinowym.

Ten prosty przepis nie tylko uratuje pieczywo przed zmarnowaniem, ale także pozwoli wyczarować smakowity deser.

Płatna współpraca

materiały promocyjne
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas