RSV. Wirus, który zagraża seniorom i niemowlętom. Jak się chronić?
Kaszel, kichanie – nic groźnego? W przypadku RSV to złudne poczucie bezpieczeństwa. Wirus ten często przebiega jak zwykłe przeziębienie, ale może być groźniejszy niż grypa. Szczególnie narażone są osoby starsze oraz najmłodsze dzieci, których układ odpornościowy nie jest jeszcze lub już wystarczająco silny, by skutecznie walczyć z infekcją.

Wirus z poważnymi konsekwencjami
RSV przenosi się drogą kropelkową - przez kontakt z osobą zakażoną lub powierzchnią, na której znajdują się wirusy. Dla wielu osób oznacza kilka dni osłabienia, ale u osób powyżej 60. roku życia, pacjentów z chorobami serca, płuc czy cukrzycą, a także u niemowląt poniżej 6. miesiąca życia i dzieci przedwcześnie urodzonych - może powodować poważne powikłania, w tym zapalenie płuc, oskrzelików czy zaostrzenie przewlekłych schorzeń. W wielu przypadkach kończy się hospitalizacją.
Skuteczna ochrona to szczepienie
W przypadku RSV nie ma leczenia przyczynowego. Dlatego tak ważna jest profilaktyka oparta na szczepieniach ochronnych. U osób starszych szczepionka zmniejsza ryzyko ciężkiego przebiegu choroby, a co za tym idzie - groźnych powikłań, hospitalizacji czy śmierci. Z kolei szczepienie kobiet w ciąży zapewnia ochronę dziecku już od chwili narodzin, przekazując mu gotowe przeciwciała.
Sprawdź możliwość bezpłatnego szczepienia
Dorośli mogą skorzystać ze szczepień w przychodniach lub wybranych aptekach realizujących umowę z NFZ. Wystarczy zapytać lekarza rodzinnego lub farmaceutę o dostępność i zasady kwalifikacji. Lista placówek dostępna jest na stronie: www.pacjent.gov.pl. Więcej informacji o wirusie RSV i szczepieniach znajdziesz na stronie: www.szczepienieRSV.pl.
PP-UNP-POL-0376
Płatna współpraca z Pfizer Polska Sp. z o.o.